Kā atrast piemērotāko profesiju?

Viens no aktuālākajiem jautājumiem, ko sev uzdod vecāko klašu skolēni un pieaugušie — tas ir, kā atrast savu sapņu profesiju? Savu aicinājumu var meklēt visu mūžu, jo katram vecumam piemīt gan priekšrocības, gan trūkumi, kas palīdz vai arī tieši pretēji, traucē sevi izpaust. Šodien mēs apspriedīsim, kā atrast piemērotāko profesiju un nezaudēt ticību saviem spēkiem.

Optimālais vecums profesijas meklēšanai

Tā vien šķiet, ka vecāko klašu skolēniem vēl pietiekami daudz laika priekšā, lai apsvērtu savu nākamo profesiju, taču bieži vien mēdz būt, ka sava vecuma dēļ viņi ne sevišķi apzinās, ar ko vēlētos nodarboties. Cilvēkam brieduma gados jau ir izveidojies šāds priekšstats, taču viņam atliek daudz mazāk laika, lai sameklētu atbildi uz jautājumu, kā atrast piemērotāko profesiju.

Optimālais vecums profesijas meklēšanai

Tas nozīmē, ka “sevis iepazīšanai” un atbilstoša darba meklēšanai vispiemērotākais ir tas laiks, kad cilvēks jau ir tuvu briedumam, bet viņam vēl atlicis daudz laika sevis realizēšanai. Šis vecums ir 23-35 gadi. Aptuveni šādā vecuma diapazonā cilvēks tiek skaidrībā, kā izvēlēties sev profesiju. Otrā un trešā izglītība, pāreja uz jaunu darbu, sevis izmēģināšana dažādos darbību veidos – tie visi ir meklēšanas posmi savai vietai dzīvē.

Kā sevi realizēt profesijā?

Pēc daudzu psihologu apgalvojumiem, cilvēki, kuri ilgstoši nespēj sevi realizēt darbā un kuriem profesija nesagādā prieku, dzīves ceļa izvēles laikā vienkārši nepareizi attiekušies pret šo jautājumu. Daudzi sev uzdod jautājumu: “Kāds darbs man ir piemērots?”, bet būtu pareizāk jautāt: “Kādam darbam esmu piemērots?”.

Kā sevi realizēt profesijā?

Visiem ir zināms, ka ikviens cilvēks piedzimst ar savām individuālām prasmēm. Piemēram, vecāki var bērnam nepārtraukti apgalvot, ka mūsu ģimenē visi bijuši ārsti, un šī iemesla dēļ bērnam jāseko šajās pēdās. Ja bērnam jau pašā sākumā nav vērojamas šādas intereses, tātad to nav. Cilvēks var apgūt kāda instrumenta spēlēšanu, visu savu dzīvi ar nepatiku uzstāties koncertos un ar pūlēm sevi motivēt strādāt. Ja cilvēku jau kopš bērnības interesējis kas cits, tad nekādi padomi nepalīdzēs rosināt vēlmi strādāt.

Tāpēc pirms izvēlēties savu profesiju, ir vērts ieklausīties vienīgi sevī. Vecāki, draugi, skolotāji un citi cilvēki bieži vien izrādās ne tie labākie padomdevēji.

Kā sevi atrast?

Sapņot

Jums ir skaidri jāiztēlojas, kāds dzīves veids jums būs vispiemērotākais. Kur un cikos mosties, kā strādāt (mājās, birojā, pie dabas, deju zālē), kā pavadīt savu brīvo laiku, ar ko to pavadīt.

Sapni realizēt dzīvē

Pakāpeniski virzieties pretī savam mērķim, izvirziet sev kādus uzdevumus, kaut vai vismazākos. Piemēram, šodien es 20 minūtes lasu grāmatu, rīt 20 minūtes skatos video, parīt veicu savu pirmo pasūtījumu. Galvenais – ar maksimālu atdevi veikt vismazākos uzdevumus.

Sapni realizēt dzīvē

Mēģināt

Katru dienu izmēģiniet jaunas nodarbes, apgūstiet jaunu virzienu, jaunu aizraušanos. Bagātiniet savu dzīvi ar jaunu informāciju.

Ieklausīties sevī un savās vēlmēs

Atbildiet sev godīgi, ko jūs vēlaties pašreizējā brīdī. Un organizējiet sev to, kaut arī ne uzreiz. Varbūt jūs vēlaties paņemt brīvdienu, sapirkties saldumus un mājās noskatīties filmu? Atvēliet savai dvēselei svētkus. Izpētiet savas intereses un spējas. Jau sen sapņojat kļūt par inženieri? Nu tad rīkojieties! Sameklējiet vakances, aizpildiet pieteikumu, dodieties uz pārrunām un realizējiet iecerēto.

Atcerieties, ka nekad nav par vēlu visu sākt no sakuma. Galvenais ticēt saviem spēkiem un pārliecinoši dodieties pretī panākumiem!

Autors:

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *