Kā radās elektroniskais pasts: sun@īša izveidošanas vēsture

Kā radās elektroniskais pasts

1971. gada 2.oktobris – elektroniskā pasta dzimšanas diena. Šajā gadā amerikāņu inženieris Rejs Tomlinsons sastādīja un nosūtīja adresātam pirmo elektronisko vēstuli. Šodien mēs jums vēlētos pastāstīt, kā radies elektroniskais pasts un tā galvenais simbols.

Simbols “@”

Krievvalodīgie ļaudis šo simbolu dēvē par sunīti. Baltkrievi un itāļi – par gliemezi, vācieši un poļi – par mērkaķīti, bet grieķi – par pīlīti. Angļi to dažkārt sauc par tārpu, bet dāņi un norvēģi – par sivēna asti. Kas tad tas īsti ir par dzīvnieciņu?

Atsevišķos sociālajos tīklos, piemēram, Twitter un Instagram šis simbols tiek lietots, lai apzīmētu lietotāja vārdu. Bet tie, kuri pazīstami ar programmēšanu, atceras arī par šīs zīmes citiem pielietojumiem.

Zīme “@” e-pasta adresi sadala divās daļās – kastītes un pasta “saimnieka” apzīmējums. Šī simbola oficiālais nosaukums – komerciālais at. Angļu valodā prievārds at norāda uz konkrētu atrašanās vietu. @ – “at” tulkojumā no angļu valodas “uz”, tas nozīmē, ka kāda lietotāja pastkaste atrodas kādā pasta serverī.

Kā radās elektroniskais pasts

Kā radās simbols “@”?

Šī simbola konkrētie rašanās apstākļi līdz pat šai dienai nav zināmi. Pašlaik pastāv vairākas “@” zīmes izveides versijas. Eiropas dienvidos to izmantoja apjoma apzīmēšanai. Krievu valodā simbols, kas līdzinās “@”, dažkārt tika izmantots par ciparu «1».

Vairāku gadsimtu garumā tas tika izmantots finanšu un tirdzniecības operāciju pierakstos. Simbolu “@”  izmantoja biznesā, bet pēc tam tas parādījās pirmo rakstāmmašīnu klaviatūrā un tālāk attiecīgi pārvietojās uz datora klaviatūras.

Kāpēc izveidoja elektronisko pastu?

Elektronisko pastu izveidoja, lai ļautu lietotājiem vienam ar otru sazināties, atrodoties attālumā vienam no otra. Saziņas process norisinās ar tekstu un citu failu pārsūtīšanas palīdzību, tāpat kā tas notiek, cilvēkiem sarakstoties ar vienkāršām pasta vēstulēm.

Kā radās elektroniskais pasts

Kad tika nosūtīta pirmā elektroniskā vēstule?

Pirmā elektroniskā vēstule tika nosūtīta aptuveni 20 gadus pirms interneta parādīšanās. 1969.gadā ASV Aizsardzības ministrija uzsāka elektroniska pasta veidošanu, kas savu darbību uzsāka tā paša gada beigās. Elektroniskais pasts ieguva nosaukumu  ARPANET (Advanced Research Projects Agency NETwork) — Perspektīvo pētījumu pārvaldes tīkls.

ARPANET ļāva pārsūtīt ievērojami lielu informācijas apjomu no viena datora uz otru, pat ja tie atradās dažādās valsts vietās. Šis tīkls bija pirmais interneta prototips.

Pāris gadus vēlāk radās elektroniskais pasts.  Par tā veidotāju kļuva Rejs Tomlinsons – amerikāņu inženieris, kurš strādāja Bostonas uzņēmumā BBN, kura darbības pamatā bija ARPANET attīstība. Rejs izstrādāja programmu elektronisko ziņojumu sūtīšanai tīklā, un, lai apzīmētu adresātu, radīja pieraksta formātu, sastāvošu no divām daļām: datora un lietotāja segvārda nosaukumiem. To atdalīšanai viņš izmantoja simbolu “@”. Un tā izveidojās adrese, kādu mēs esam pieraduši redzēt līdz šai dienai.

Kā radās elektroniskais pasts

Lūk, šāda neliela, bet diezgan interesanta mums šodien ierastā elektroniskā pasta jēdziena rašanās  vēsture.

Autors:

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *