Mūsdienu angļu valoda

Mūsdienu angļu valoda

Pašlaik ir grūti iedomāties mūsdienu cilvēku bez vismaz vienas svešvalodas zināšanām. Prasme brīvi sarunāties angļu valodā – tā ir viena no galvenajām prasībām, uz ko norāda darba devējs, pieņemot darbā, tā ir arī nepieciešama tiem, kas bieži ceļo un dodas komandējumos. Šajā rakstā mēs ar jums aplūkosim mūsdienu angļu valodu un tās variantus.

Angļu valodas rašanās vēsture

Līdz 12.gadsimtam angļu valoda bija skopa un neattīstīta, kas skaidrojams ar daudzu citu tautu  patapinātās leksikas ielaušanos. Kad normāņi iekaroja  angļu troni, angļu valodas vietā parādījās franču valoda. Tajā runāja tikai aristokrāti, bet angļu valodā varēja sarunāties vienīgi vienkāršā tauta. Tas arī kalpoja par virzītājspēku valodas attīstībai un bagātināšanai, kā rezultātā izveidojies mums pazīstamais angļu valodas variants.

15.gadsimta sākumā angļu valoda kļuva par skaistu un stilīgu literāro valodu, kas tika lietota oficiālajās, mācību iestādēs un tiesās. Drīzumā tā tika atzīta par valsts valodu, pēc tam ieguva starptautisku nozīmi, iedaloties teritoriālos atzarojumos.

Mūsdienu angļu valodas varianti

Pašlaik pastāv vairāki mūsdienu angļu valodas varianti – britu, amerikāņu, kanādiešu, austrāliešu, jaunzēlandiešu un  citi. Jo sevišķi plaši tiek lietota britu angļu valoda, kas ietver vairākus desmitus dialektu, un amerikāņu angļu valoda, kas ieņem dominējošo pozīciju pasaulē.

Mūsdienu angļu valoda

Britu angļu valoda (British English)

Britu angļu valoda ir konservatīvāks variants, kam nepieciešama stingrāku gramatikas noteikumu, konstrukciju un pareiza vārdu kārtojuma ievērošana teikumos, tā nepieļauj saīsinājumus un vārdu galotņu “norīšanu”.  Britu angļu valoda atšķiras ar patskaņu stiepjošu izrunu un teikumu intonāciju. Taču mūsdienās angļu jaunā paaudze aizvien vairāk cenšas valodu vienkāršot.

 

Amerikāņu angļu valoda (American English)

Amerikāņu angļu valodas variantu angļi dēvē par “sliktu angļu valodu” un attiecās pret to ar neiecietību, jo daudzo pārveidojumu un vienkāršojumu dēļ tā ir kļuvusi ievērojami nabadzīgāka. Patiesībā Amerikā runa nav iedomājama ideāli pareizā valodā, jo dzīves steiga un mainījušās vērtības ir radījušas savādāku un vienkāršāku valodu.

Mūsdienu angļu valodas īpatnības

Neraugoties uz to, angļu valodā ir daudz patapinājumu, tai piemīt bagātīga leksika ar lielu daudzumu sinonīmu. Mūsdienu angļu valodas gramatika ir diezgan vienkārša, neraugoties uz izņēmumiem, bet pieturzīmju lietošana viena no vienkāršākajām pasaulē. Sarežģījumus sagādā ortogrāfija, jo angļu valodas vārdu rakstība nesakrīt ar to izrunu. Tāpēc arī vārdnīcās līdzās katram vārdam ir norādīta transkripcija.

Mūsdienu angļu valoda

Kā apgūt mūsdienu angļu valodu?

Lai apgūtu angļu valodu un brīvi tajā sarunājoties, ar pamata zināšanām, iegūtām ar skolas vai universitātes mācību  programmu palīdzību, nebūs pietiekami. Papildus ir jāapmeklē angļu valodas kursi, jāpiedalās tiešsaistes semināros, treningos, apmācības programmās ārzemēs, kuru pamatā ir intensīva valodas apguve. Jāatceras, ka angļu valodas apguvei sevišķi svarīga ir tieši prakse, sarunas ar angļu valodas nesējiem.

Nobeigumā

Ikvienam, kurš vēlas iemācīties angļu valodu vai arī pilnveidot savas prasmes, jāatceras, ka šim nolūkam jābūt motivācijai un valodas apguve jāveic ar prieku. Veiksmīgas angļu valodas apguves ķīla slēpjas pareizā mācību līdzekļu izvēlē, kas rosina interesi un nodrošina aizraujošas nodarbības. Vēlam veiksmi!

Autors:

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *