Pašizglītība un pašmācība

Šodien mēs vēlētos savu rakstu veltīt tādām ikviena cilvēka dzīvē  nozīmīgām lietām, kā pašizglītība un pašmācība.  Kāpēc tās ir vissvarīgākās personības attīstībā, kādi ir pašmācības principi, kā arī kādas ir pašizglītības tehnikas un metodikas, ko var pielietot mūsdienu apstākļos? Par to visu mēs pastāstīsim šajā rakstā.

Kas ir pašizglītība un pašmācība?

Pašizglītība un pašmācība — tā ir patstāvīga nepieciešamo zināšanu, prasmju un iemaņu apguve pēc savas iniciatīvas un bez mācību iestādes palīdzības.

Pašlaik izdalāmi vairāki pašizglītības un pašmācības principi, kas nepieciešami šādam nolūkam:

  1. Zinātkāre

Lai pašizglītotos, jāpiemīt zinātkārei, vēlmei paplašināt savu redzesloku, uzzināt ko jaunu, paaugstināt profesionalitāti.  Bez šīs īpašības pašizglītība sagādās vienīgi mocības.

  1. Gribasspēks

Ar vienu zinātkāri pašizglītībai būs nepietiekami, jo šis process ir diezgan sarežģīts. Laiku pa laikam cilvēkam nāksies sevi piespiest nodarboties, atliekot kādas interesantākas lietas. Šādam nolūkam tad arī ir nepieciešams gribasspēks. Mūsdienās ne ikviens ar to spēj palielīties, tāpēc, lai attīstītos, ir jātrenē savas gribasspēka īpašības.

  1. Motivācija

Un pēdējais vissvarīgākais pašizglītības princips, kas cilvēkam palīdz pašizglītoties – tā ir motivācija.  Pateicoties tai cilvēks tieksies apgūt ko jaunu un sasniegt izvirzītos mērķus.

Pašizglītība un pašmācība

Pašizglītības un pašmācības metodikas:

Apmācību grāmatas, audio  grāmatas, filmas, video rullīši

Grāmatas ir galvenais pašmācības avots. Pašizglītības metodika ietver informācijas ieguvi ar grāmatu lasīšanas palīdzību jebkādā sev ērtā veidā. Tās var būt elektroniskās grāmatas, papīra formā vai audio formātā.  Var arī skatīties mācību filmas vai video rullīšus par jebkuru jūs interesējošo tēmu.

Paziņu pieredze, zināšanas

Īpašu uzmanību izpelnās tāda pašizglītības tehnika, kā zināšanu un pieredzes pārņemšana no cilvēkiem, kuri jūsu interesējošajā virzienā jau ir guvuši zināmus panākumus. Ja šādi cilvēki ir atrodami jūsu radinieku, draugu vai paziņu lokā, tad palūdziet viņiem dalīties savās zināšanās un pieredzē, kas būs nepieciešams pašizglītībai.

Specializēti  Interneta resursi

Un pēdējā vispieejamākā pašizglītības metode – specializētu mājas lapu apmeklēšana, kuros izvietoti visiem pieejami noderīgi raksti. Tie ir plaši tematiskie portāli, personīgie blogi  un forumi. Vēlams, lai mājas lapā būtu iespējams uzdot jautājumus un saņemt konsultācijas no apmācību materiāla autoriem, kā arī sarakstīties ar mājas lapas apmeklētājiem, ar kuriem jums ir kopīgas intereses.

Pašizglītība un pašmācība

Ar to mēs beidzam savu rakstu. Tagad jūs zināt, kā pareizi uzsākt pašizglītību un pašmācību, kā arī kādas metodikas šim nolūkam pielietot!

Autors:

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *